Warsztat Samochodowy,
Wulkanizacja Kraków,
Naprawy samochodów

Doważanie Kół Kraków

Doważanie kół samochodowych Kraków

Usługi doważania kół

W serwisie na ul. Prandoty 6-8 wykonujemy usługi doważania kół na samochodzie. Usługa jest dedykowana tym którzy mimo wyważania kół dalej odczuwają wibracje pojazdu. Koło wyważane jest bez odkręcania z piasty.

Objawy niewyważenia kół

Jeżeli dochodzi do sytuacji w której podczas użytkowania i eksploatacji samochodu odczuwamy drgania kół, przenoszące się na obręcz kierownicy lub nadwozie, nasilające się wraz ze wzrostem prędkości pojazdu oraz zauważyć można charakterystyczne plackowate złużycie bieżnika opon. Wówczas możemy przypuszczać że mamy do czynienia z nieprawidłowo wyważonymi kołami (niewyrównoważenie kół). Takim przypadku drgania mogą ustępować po osiągnięciu prędkości mniejszej niż 50km/h oraz nasilać się przy przekroczeniu 60km/h. Zakres tych prędkości może zmieniać się w zależności od rozmiaru opon.


Dlaczego doważać koła?

W samochodzie średniej wielkości, siła odśrodkowa bezwładności koła nie doważonego o 15 g, działająca na łożysko, wynosi około 40 N (4 kg) przy prędkości 130 km/h. Koło wówczas wykonuje ponad 1000 obrotów na minutę. To znaczy, że te 4 kg tysiąc razy na minutę uderzają w zawieszenie samochodu!

Drgania na kierownicy?

Drgania na kierownicy nie muszą występować przy każdej prędkości, mogą się pojawiać tylko w pewnym zakresie prędkości. Zdarza się, że ponowne wyważanie nie przynosi żadnej poprawy, gdyż koło założone na wyważarkę stacjonarną jest prawidłowo wyważone. Powodem takiego stanu może być sposób mocowania koła na wyważarce i w samochodzie. Na wyważarce felga jest mocowana przez stożek, natomiast w samochodzie śrubami i jeśli felga jest nieco krzywa, wystarczy to do powstania niewielkiego nie wyważenia. Jeśli np. nastąpi przesunięcie osi obrotu o 0,1 mm spowoduje to nie wyważenie około 10 gramów, a przy prędkości powyżej 100 km/h urasta ono już do kilku kilogramów!